Něco málo o masážích
Co je to masáž a s čím Vám může pomoct?
Klasická masáž, někdy označována také jako švédská masáž, je výborný způsob jak uvolnit nejen ztuhlé svalstvo, ale také mysl. Patří proto mezi nejoblíbenější a nejžádanější procedury. Kromě klasické masáže se v současné době můžeme setkat s celou řadou modifikací, při kterých se využívá spojení s dalšími léčebnými technikami. Jedná se například o aroma masáž, čokoládovou masáž, masáž lávovými kameny, indickou masáž hlavy a mnoho dalších.
I přes to, že se masáž jeví spíše jako prostředek k uvolnění stresu a psychického napětí, má rovněž nezanedbatelné léčebné účinky. Nejenže pomáhá uvolnit namáhané a ztuhlé svalstvo, ale odstraňuje také bolesti způsobené například nevhodnými pracovními návyky nebo zvýšenou fyzickou zátěží. Hojně užívaná je zejména v oblasti sportu, kde rozmasírováním svalů napomáhá odstranit bolest způsobenou nahromaděním kyseliny mléčné po náročném sportovním výkonu. V důsledku toho může sval rychleji regenerovat. Masáž představuje dnes již téměř neodmyslitelnou součást tréninků.
Klasická masáž probíhá v poloze vleže na holou pokožku. Podoba masáže i délka jejího trvání pak záleží na konkrétních požadavcích klienta. Je možné absolvovat nejen celkovou masáž, ale také masáž zaměřenou na určitou část těla. Ta je poté masírována dlouhými jemnými hmaty po určitých bodech, a to za doprovodu relaxační hudby. Velice často se můžeme setkat také s použitím nejrůznějších aromatických olejů.
Během masáže dochází ke zvýšenému prokrvení tkání, podpoře trávení a stimulaci látkové výměny. To umožňuje zvýšené vylučování odpadních látek z těla. Masáž napomáhá také odstranění nahromaděné mízy v některých orgánech, zajišťuje rovnoměrně prokrvení těla a zároveň zlepšuje proudění energie. V případě použití aromatických olejů je ovlivňován také mozek a centrální nervový systém a tedy i psychický stav.
Kdy bychom měli masáž raději odložit, nebo se jí úplně vyhnout?
Kontraindikace je výraz pro příznaky či onemocnění, při kterých by Vám mohla masáž přinést spíše bolesti a zhoršení zdravotního stavu, než uvolnění a odpočinek.
Kontraindikace celková - Nedoporučuje se masáž celého těla bezprostředně po nadměrné fyzické námaze, kdy je lépe počkat i do druhého dne, dále kontraindikace po vydatnějším jídle kdy je lépe počkat 1 až 2 hodiny, při výskytu infekčních chorob, viróz a při vysokých teplotách. Dále při nádorových onemocněních a po jejich léčbě, pod vlivem alkoholu a psychotropních látek, psychózách, při závažnějších nemocech krve (hemofilie, leukémie), při poranění, onemocněních dutiny břišní a bolestivých stavech v oblasti břicha, při nízkém, vysokém a kolísavém krevním tlaku a při epilepsii.
Kontraindikace částečná - Nedovoluje masáž v místech hnisavých nebo plísňových onemocnění, v místech zanícených kloubů, v místech krvácejícího poranění nebo rozsáhlejšího zhmoždění, zlomenin, pokousání či uštknutí, v místě popálenin, opařenin nebo poleptaných ploch, v místě křečových žil (varixů), zánětu žil nebo bércových vředů, v místě otoků nejasného původu, nádorů, bradavic, mateřských znamének, zanícených ložisek, břicho těhotných žen a šestinedělek a u žen při menstruaci.
© 2023